Psichologinė pagalba grupėje skiriasi nuo individualios psichologinės pagalbos. Grupę veda vienas arba du psichologai, o ją sudaro 6 – 14 dalyvių.
Kuo savita psichologinė pagalba grupėje?
- Pagalba grupėje – ekonomiškesnė. Vieno susitikimo kaina vienam dalyviui paprastai būna mažesnė, nei individualios konsultacijos.
- Grupėje dalyviai išmėgina naujus elgesio scenarijus, tyrinėja savo bendravimą, mokosi bendrauti kitaip. Grupėje sulaukiama kitų žmonių reakcijų į savo elgesį, o tai padeda pamatyti savo elgesio būdų ypatumus ir padarinius. Grupėje gali būti taikomi įvairūs patyriminiai metodai, leidžiantys kitu kampu pažvelgti į žmonių tarpusavio sąveikas.
- Grupėje galima ir skatinama dalintis savo asmeniniu patyrimu, kilusiais jausmais bei mintimis su kitais dalyviais. Klausantis pasisakymų atsiranda galimybė sužinoti kaip „kuriamos“ ir kaip sprendžiamos gyvenimo problemos, pažvelgti į savo situaciją kitų akimis. Grupė suteikia vertingos informacijos, padedančios tobulint savo elgesį ir geriau jį suprasti.
Kada rinktis pagalbą grupėje?
Dalyvavimas grupėje naudingiausias bendravimo sunkumų turintiems žmonėms (pvz., kai sunku bendrauti su priešingos arba tos pačios lyties asmenimis, su autoritetais, kai sunku produktyviai spręsti konfliktus ir kt.) arba norima bendravimo įgūdžius tobulinti (pvz., geriau sutarti su savo paaugliais vaikais, kitais šeimos nariais, bendraamžiais).
Pagalba grupėje – vertingas savęs pažinimo būdas. Saugioje ir konfidencialioje aplinkoje sulaukiama paramos ir vertingų pastebėjimų iš grupės vedėjo bei kitų grupės dalyvių.
Grupės lankymas visuomet tampa tam tikru įsipareigojimu jos dalyviams. Kaip ir individualios pagalbos atveju, svarbu įvertinti savo asmeninius resursus – ar galėsiu dalyvavimui skirti laiko, pastangų ir pinigų, ar pavyks atvykti į visus susitikimus. Nenuosekliai lankant grupę atitrūkstama nuo jos gyvenimo ir patirties, sunkiau savo dalyvavimu padėti kitiems grupės nariams ir pačiam tą pagalbą gauti. Tuo tarpu aktyvus dalyvavimas grupėje gali suteikti itin reikšmingą patyrimą asmeninėje raidoje.
Kada reikėtų pasvarstyti apie kitokią pagalbos formą?
Grupinės pagalbos galimybes derėtų vertinti atsargiai, kai savo problemas išgyvenate ypač sunkiai, kai jaučiate, kad atvirumas, kalbėjimas apie jas taps dideliu iššūkiu Jums. Suprantama, kad turint slaptų, intymių sunkumų, apie juos sunku ar net neįmanoma pasakoti grupėje. Dėl šios priežasties grupės vedėjai susitinka su būsimais dalyviais individualiai, dar prieš prasidedant grupės darbui. Tokio susitikimo tikslas – geriau suprasti patiriamus sunkumus ir lūkesčius, atrasti ir rekomenduoti tinkamiausią asmeniui pagalbos būdą, pasverti ar dalyvavimas grupėje bus naudingas. Šio susitikimo metu vertinamas ne Jūsų tinkamumas grupei, bet kartu su Jumis svarstoma, ar konkreti grupė gali būti naudinga Jūsų situacijoje.
Grupių įvairovė
Renkantis psichologinę grupę svarbu atkreipti dėmesį į jos tikslą, kuris paprastai būna nurodomas skelbime (pvz.: bendravimo grupė, skirta tobulinti tarpusavio santykiams su priešingos lyties atstovais; palaikomoji grupė, skirta asmenims, susiduriantiems su viršsvorio ar nepasitenkinimo savo kūnu, priklausomybių problemomis ir kt.). Psichologinė pagalba grupėje gali būti veiksminga, kai asmuo yra suinteresuotas joje spręsti tas problemas, kurioms pastaroji grupė yra skirta.
Organzuojamos grupės: