Psichologinis konsultavimas

Kreipdamiesi į psichologą Jūs renkatės turėti saugią privačią erdvę savo problemų tyrinėjimui. Psichologinė konsultacija – tai konfidencialus, privatus pokalbis su psichikos sveikatos specialistu, dėl klientą neraminančių problemų. Viena konsultacija trunka 45-50 minučių.

Šiuolaikinė psichologija yra turtinga metodų, padedančių atkurti sveikatą, siekti gerovės ir palengvėjimo. Pripažinimas, kad šiuo metu turite sunkumų ir norite kreiptis Jums reikalingos pagalbos, gali būti pirmasis svarbus žingsnis. Mes drąsiname Jus nekentėti vienatvėje ir užsiregistruoti pirmajai konsultacijai, jei jaučiate, kad šiame gyvenimo etape Jums ar Jūsų artimam žmogui (suaugusiam ar vaikui) reikalinga profesionali pagalba.

Kaip suteikiama pagalba?

Į psichologo kabinetą ateinate kalbėtis. Pokalbis – tai psichologo naudojamas pagalbos būdas. Viskas, apie ką kalbama, lieka paslaptyje. Kabineto specialistai laikosi konfidencialumo ir savo darbe vadovaujasi psichologo profesine etika (daugiau apie psichologo darbo etiką galite perskaityti Lietuvos psichologų sąjungos tinklapyje, adresu: http://www.psichologusajunga.lt/index.php?p=104). Pokalbio pabaigoje kartu su specialistu nuspręsite ar reikalinga ateiti dar ir koks tolesnių susitikimų planas gali būti naudingas. Dalis žmonių palengvėjimą pajunta Jau po pirmosios konsultacijos, dalis – renkasi lankyti konsultacijas toliau.

Svarbu, kad asmuo gautų psichologinę pagalbą tol, kol ji yra reikalinga. Turėtų galimybę ateiti tiek kartų, kiek reikia pusiausvyrai atgauti, iškeltiems tikslams pasiekti. Psichologinė pagalba gali ir turi būti derinama su gydimu vaistais, kai to reikia. Vien psichologinio konsultavimo gali būti per mažai, jei turite rimtų sveikatos sutrikimų. Su konsultuojančiu specialistu svarbu aptarti fizinės sveikatos įtaką Jūsų būsenai, nuspręsti ar reikalinga kreiptis į gydytoją specialistą.

Kada kreiptis pagalbos?

Jei pastebėjote, kad imate svarstyti apie galimybę kreiptis psichologo pagalbos ir domitės ja – tai pirmasis požymis, kad konsultavimas gali būti Jums reikalingas. Svarbu siekti pagalbos, kai jaučiate, kad vienam susitvarkyti su užklupusiais gyvenimo sunkumais gali nepavykti. Žemiau pateikiame sąrašą rūpesčių, kuriuos apibendrintai galime pavadinti “psichikos sveikatos problemomis”. Šio pavadinimo nereikia bijoti, jis apibūdina platų spektrą problemų, kurių savo gyvenimo eigoje patiria žmonės visame pasaulyje. Psichikos sveikatos specialistai (psichologai, psichoterapeutai, gydytojai psichiatrai) daug metu mokosi tam, kad suprastų sunkumus patiriančius žmones ir stengtųsi jiems padėti. Kaip dažnai ir kiek laiko lankyti konsultacijas Jūs galėsite pasitarti su priėmusiu specialistu, atvykę į pirmąją konsultaciją.

Orientacinis rūpesčių, dėl kurių svarbu kreiptis pagalbos, sąrašas:

  • nepasitikėjimo savimi, žemos savivertės
  • bendravimo sunkumų
  • šeimos tarpusavio santykių sunkumų
  • sudėtingų santykių su paaugliais
  • paauglių emocinių bei elgesio problemų
  • įkyrių minčių ir veiksmų
  • minčių apie savižudybę, artimo žmogaus ketinimo ar bandymo žudytis
  • netekčių ir krizių (artimo žmogaus, darbo, gyvenimo galimybių praradimas)
  • skyrybų išgyvenimo
  • liūdesio ir depresijos
  • baimių, nerimo
  • prastos adaptacijos (negebėjimo valdyti save, emocijų, konfliktiško santykio su aplinka)
  • valgymo problemų (viršsvorio, nepasitenkinimo savo kūnu)
  • kitų žmogui svarbių problemų (viršsvorio, nepasitenkinimo savo kūnu)

Plačiau apie sunkumus

Kaip matote, sunkumų spektras, dėl kurio galima kreiptis į psichikos sveikatos specialistą, yra platus. Slegianti vienatvė, sunkumai sutariant su aplinkiniais žmonėmis, gyvenime pasikartojančios tos pačios keblios situacijos (darbo praradimas, nesėkmės susirasti antrąją pusę, nesutarimai su mylimuoju, tapimas smurtaujančio sutuoktinio auka) – tai dalykai, dėl kurių galite kreiptis pagalbos. Ateiti galite tada, kai jaučiate, kad tuo metu išgyvenate ypač sunkų savo gyvenimo laikotarpį (baiminatės dėl artėjančių egzaminų; sunku kalbėti didelei auditorijai, o tą daryti būtina Jūsų darbe; išgyvenate skyrybas ar artimo žmogaus netektį). Psichologinė pagalba svarbi, kai atrodo, kad viskas krenta iš rankų, niekas nebepadeda, kai jaučiate, kad aplinkiniai Jūsų nesupranta, kai išgyvenate krizę.

Į psichologą galima kreiptis ir tuomet, kai didelių sunkumų nepatiriate, bet norite tobulėti ir augti: jei turite tikslą geriau sutarti su aplinkiniais, geriau pažinti save, daugiau pasiekti profesinėje srityje, būti geresniais tėvais savo vaikams. Būtent Jūsų tobulėjimui gali būti skirtas konsultacijų ciklas.

Kreiptis pagalbos į psichologą ypatingai drąsiname tais atvejais, kai gydytojas ligoninėje ar psichikos sveikatos centre Jums nustatė psichikos sveikatos sutrikimą arba Jūs pats įtariate, kad jaučiate kokio nors sutrikimo simptomus (depresijos, nerimo ar kt.)

Galbūt Jums jau yra paskirti vaistai, tačiau jaučiate, kad vien gydymo vaistais neužtenka. Geriausias rezultatas, sutrikus psichinei pusiausvyrai, yra pasiekiamas tada, kai taikoma kompleksinė pagalba: psichologinis konsultavimas ar psichoterapija ir, jei reikalinga, vaistai. Visada atminkite, kad žmogaus gyvenimas ir sunkumai apima daugiau, nei aprėpia trumpa TLK-10 (tarptautinės ligų klasifikacijos) diagnozė. Psichologinės pagalbos erdvėje dirbame su mintimis, jausmais, norais, lūkesčiais, vertybėmis, pasaulėžiūra, asmenine galia ir apribojimais, skausmu ir neviltimi – dalykais, kuriuos patiria ir savitai išgyvena kiekvienas žmogus.

Jus priimantis psichologas prireikus gali bendradarbiauti su bendrosios praktikos gydytojais, gydytojais neurologais ir gydytojais psichiatrais, kad kiekvienam klientui būtų galima atrasti tinkamiausią pagalbos būdą, kartu siekti jo gerovės ir palengvėjimo.

Konsultavimo kaina

Konsultacijos kaina psichologinės pagalbos kabinete – derinama individualiai. Kartu su psichologu aptarsite, koks laikas konsultacijoms Jums būtų tinkamiausias ir kaip dažnai atvykti. Psichologas Jums papasakos apie būdus, kuriais galėsite įsitraukti į patiriamų problemų, Jums sunkių gyvenimo situacijų tyrinėjimą ir siekti Jums svarbaus palengvėjimo.

Svarbu apsvarstyti

Psichologinio konsultavimo kaina yra vertinama ne tik pinigais. Be jų yra labai svarbus asmeninis Jūsų laikas, kurį paskirsite konsultacijoms ir Jūsų pastangos, kurias įdėsite kalbėdamasis su specialistu, padėdamas jam Jus suprasti. Kreipiantis į psichologą svarbu įsitraukti į pagalbos procesą ir bendradarbiauti jame. Tam prireikia ir psichologo, ir kliento pastangų.

Psichologas savo darbu skiriasi nuo mokytojo ar trenerio: jis gali pamokyti ar patarti, tačiau svarbiausias jo tikslas – kartu su klientu ieškoti atsakymų į klientui svarbiausius klausimus. “Kas man kelia vidinį skausmą”, “Kaip šis skausmas randasi mano gyvenime”, “Kaip su juo išbūti”, “Kaip galėčiau skausmą palengvinti” – klausimai svarbūs daugeliui klientų. Dirbant kartu, galima siekti atsakymų į Jums svarbiausius klausimus.

Psichologe Reda Rizgelyte-Viskontiene
Reda Rizgelytė – Viskontienė

Med. psichologė, lektorė, psichoterapeutė